نقشه سايت  

 معرفي استان خراسان رضوي

 تاريخچه علم مكانيك خاك

 تاريخچه آزمايشگاه مكانيك خاك

 منشور اخلاقي

 اهداف و وظايف

قوانين و مقررات

بیانيه ماموريت

 معرفي مسئولين

 محدوده فعاليت

 چارت سازماني

 آموزش

خدمات دستگاه

تائيد صلاحيت ها و تقدير نامه ها

پرسش و پاسخ های متداول

استانداردهاي کاري آزمايشگاه

ليست کتابهاي کتابخانه

مزايده ها و مناقصه ها

تعرفه جديد خدمات سال 93

بازنشستگان آزمايشگاه

   RSS

ثبت شکايت/پيشنهاد مشتريان

  

نظر خواهي مشتريان

امور  مشتریان

دریافت نسخه الکترونیکی گزارشات

مديران آزمايشگاه

 مهندس محمد تقي يزدان پناه 

 ( 61-1356 )

  مهندس داوود محسني 

 ( 65-1361 )

  

مهندس حسن پورمحمود

( 71-1365 )

  

مهندس سيد اسماعيل موسوي

( 72-1371 )

  مهندس عباس كارگر

(82-1372)

مهندس سيد علي اکبر ضياء بخش

(82-1382)

  مهندس سيد محمد باقر

مجتهد سيستاني  ( 88-1383)

  مهندس حميد رضا مقتدر

(92-1388)

  مهندس محمد رضا قاسمي (1392-92)

مهندس هادي قلي زاده

(1392-95)

مهندس احمد نوعی قالیباف

در حال حاضر

 

 

 

 

 

تعداد بازديد کنندگان سايت :

  169741

 

به روز رساني:

 1396/03/20

 

 

 

 

تاریخچه علم مکانیک خاک

 چهار عنصر آب , خاک , آتش و هوا از عناصر بنیادین حیات بشر تلقی می شدند . اکنون پس از گذشت چند هزار سال از تاریخ زندگی بشر , باز هم وجود این عناصر لازم و ضروری است .

در این میان خاک بعنوان یک عنصر طبیعی با رفتاری کاملا" پیچیده , مورد شناخت و کنکاش بشر قرار گرفته است و انسان همواره سعی دارد قوانین حاکم بر آن را شناسایی کند , علمی که امروزه  در معنای خاص به عنوان علم مکانیک خاک شناخته می شود .

شناخت و بررسی رفتار خاک موضوع علم مکانیک خاک است که اولین قدمهای آن در سال 1773 میلادی بوسیله کولمب با ارائه تحقیقات مربوط به دانش زمین برداشته شد . طی قرن 19 میلادی بررسی ها و مطالعات نظری متعددی از جمله کارهای رانکین و بوسینسک علم مکانیک خاک را غنی تر کرد , لیکن کارل ترزاقی در سال 1925 تحول اساسی را در این علم نوپا ایجاد نمود و  دید صحیح مهندسی را به مکانیک خاک بخشید .

در طی این سالها با وجود رفتارهای ناشناخته خاک , استاد ترزاقی و همکارانش با تلاشهای فراوان و استفاده مداوم از آزمایشگاه و کارهای آزمایشگاهی توانستند به پیشرفتهای سریعی در علم مکانیک خاک دست یابند .

فعالیتهای آزمایشگاهی مستلزم دستیابی به وسایل و روشهای استاندارد بوده و تلاش دانشمندان این رشته باعث گردیده است تا این علم در حال حاضر در استاندارد های AASHTO -  A.S.T.M  - DIN - B.S     نیز گنجانده شود .

سهم ایرانیان در پیدایش و کاربرد عملی علم مکانیک خاک مثل بسیاری از علوم دیگر کشورمان ، مکتوم و ناپیداست واز لحاظ تاریخی نیز از ایرانیان در بوجود آمدن این علم نامی برده نمی شد ولی با تحقیقات و بررسی هایی که بوسیله آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک بعمل آمده و از روی آثار با ارزشی که به شکل بنا ، پل ، ساختمان و غیره … باقی مانده است به سهولت استنباط می شود که ایرانیان اولین مردمی بودند که به خواص خاک پی بردند و از همین خصوصیات در کارهای ساختمانی مختلف ، استفاده می نمودند . باید در نظر داشت که معماران ایرانی در اثر تجربه ممتد و مداوم واقعیت های عینی ، به خیلی از خصوصیات خاک و اثرات آن در امورات ساختمانی ، پی برده اند و همین امر سبب دوام طولانی ساختمانها در طول سالها در مقابل عوامل جوی و حتی زمین گردیده است . البته با عنا یت به رشد علوم ، هنوز بسیاری از مسائل کشف نشده و لازم است که تحقیقات و بررسی های مفصلی بعمل آید تا نکات مهم مکشوف شده و سهم واقعی ایرانیان را در این علم روشن نماید.

با بررسی هایی که به عمل آمده و با توجه به تاریخ و مدارکی که از گذشته به یادگار مانده ، میتوان به این نکته مهم پی برد که آثاری همچون بقایای آثار تخت جمشید و مسجد امام و مسجد شیخ لطف اله ، گنبد سلطانیه و برخی از بناهای زیر زمینی در منازل مسکونی و غیره … که از حیث معماری و عظمت ، شهرة آفاق میباشد از جمله مواردی است که سازندگان بناهای تاریخی به نحو شایسته ای با اعمال تمهیدات فنی و درایت خاص ، بر آن فائق آمده و سند توفیق خود را در آن به یادگار گذارده اند . به همین دلیل چنانچه در احداث برخی از بناها ی فوق که با حفر زیر زمین و بحث تحکیم خاک ، یا بارگذاری تدریجی ، که امروزه هم چاره ای جز آن نیست بیندیشیم ما را به آگاهی و دانش سازندگان و طراحان آنها از خواص و رفتار خاک ، واقف ساخته و تنها ضعف آنها را در این خصوص میتوان عدم ضبط معیارهای فنی مربوط به خواص خاک نام برد.